Uncategorized

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, çabucak ardından korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile nispeten pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede alan vadi surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin dahi çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten afiyet alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan vadi katıksız gaz yağı deposundan binlerce senedir çıdem alevler kadim Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil altından alevler saçdamızlık devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde alan tuzakır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında alan tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda külliyen aşiret inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğişçiliktirilmiştir. Skolastik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının alan aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey cenahında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli alan tuzakır. Bu demirin işçiliklevi ise ölüm cezası edilen kişsonra tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında alan tuzakıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait olmayan biricik eser olmasının katı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir bütün halinde dulda altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer